Uniwersytet Bielsko-Bialski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Wszystkie studia > Pedagogika specjalna > pedagogika specjalna studia jednolite magisterskie

pedagogika specjalna studia jednolite magisterskie (PSP-SJ10P)

jednolite magisterskie
stacjonarne, 5-letnie (10 semestrów)
Język: polski

Nowy kierunek!

Dla kogo kierunek Pedagogika specjalna?

     Jeśli Twoim celem i powołaniem jest praca z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zaspokajanie ich potrzeb, rozwijanie potencjału oraz przeciwdziałanie ich marginalizacji to kierunek  dla Ciebie. Studia wpisują się w aktualne zapotrzebowanie rynku pracy oraz tendencje kształcenia specjalnego, realizowanego w różnych formach. Placówki zobligowane są do zapewnienia podopiecznym odpowiednich warunków rozwojowych, dostosowanych do ich możliwości i potrzeb psychofizycznych. Za sprawą edukacji włączającej, która jest szansą na stworzenie dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami optymalnych warunków rozwoju i edukacji, zapotrzebowanie na pedagogów specjalnych ciągle wzrasta.

Absolwenci kierunku uzyskują kwalifikacje zgodne z wybraną specjalnością oraz dodatkowo z zakresu edukacji włączającej.

Uzyskany po ukończeniu studiów tytuł magistra daje możliwość podnoszenia kwalifikacji na studiach podyplomowych oraz podjęcie kształcenia w Szkole Doktorskiej.

Specjalność:

Edukacja i terapia osób ze spektrum autyzmu

Studia umożliwiają zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji warunkujących podejmowanie profesjonalnych działań w obszarze zaspokajania indywidualnych potrzeb rozwojowych, edukacyjnych i życiowych oraz kompleksowego wspierania osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Absolwent specjalności jest przygotowany do projektowania wieloprofilowej terapii oraz organizacji kształcenia specjalnego i rehabilitacji. Jest wyposażony w wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne do pracy w  charakterze nauczyciela/pedagoga z dziećmi i  młodzieżą z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w szkolnictwie specjalnym, integracyjnym oraz ogólnodostępnym, a także w ośrodkach szkolno-wychowawczych jako nauczyciel wspomagający (pomoc nauczyciela, asystent nauczyciela) w przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęte dzieci i uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera lub niepełnosprawności sprzężone.

 Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną

Studia pozwalają na uzyskanie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością, wieloprofilowej terapii oraz metodyki kształcenia specjalnego i rehabilitacji. Absolwenci przygotowani są do prowadzenia zajęć z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z niepełnosprawnością sprzężoną z współwystępującą niepełnosprawnością intelektualną. Po ukończeniu studiów absolwenci przygotowani będą do pracy w charakterze nauczyciela pedagoga specjalnego w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną w przedszkolach i szkołach specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych z oddziałami specjalnymi, pedagoga specjalnego prowadzącego zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, pedagoga specjalnego – terapeuty w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, rehabilitacyjnych i ośrodkach rehabilitacyjnych. Absolwenci, będą również mogli podjąć pracę w charakterze nauczyciela współorganizującego proces kształcenia integracyjnego (nauczyciela wspierającego) w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, w placówkach integracyjnych, w placówkach z oddziałami integracyjnymi oraz w placówkach realizujących edukację włączającą.

Plan studiów 

Rekrutacja - krok po kroku - jak zapisać się na studia

Terminy rekrutacji - rok akademicki 2024/2025

Przedmioty będące podstawą kwalifikacji kandydatów


Opłata rekrutacyjna

Zgodnie z § 38 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz.U. 2021, poz.661) opłata za przeprowadzenie rekrutacji na studia wynosi 85 zł
Indywidualne konto do wpłaty opłaty za postępowanie związane z przyjęciem na studia, po dokonaniu zgłoszenia rekrutacyjnego w Internetowej Rekrutacji Kandydatów, jest wskazane w zakładce: Moje konto/ Płatności.
Tytuł przelewu: Opłata rekrutacyjna oraz imię i nazwisko kandydata.

Przyznawane kwalifikacje:

magister

Dalsze studia:

Możliwość ubiegania się o przyjęcie do szkoły doktorskiej oraz na studia podyplomowe.

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://irk.ubb.edu.pl/