Inżynieria środowiska studia inżynierskie (IS-SI7O) | |
pierwszego stopnia stacjonarne, 3,5-letnie (7 semestrów) Język: polski | Spis treści: Opis ogólnyDla kogo inżynieria środowiska? Dla osób, które chcą mieć realny wpływ na otoczenie i środowisko, w którym żyjemy. Podczas studiów dowiesz się w jaki sposób racjonalnie korzystać z zasobów środowiska, nauczysz się projektować, wykonywać inwestycje i przyczyniać się do minimalizowania skutków wpływu człowieka na środowisko. Polecamy wybór tego kierunku, jeśli pasjonują Cię zagadnienia z zakresu nauk ścisłych oraz przyrodniczych. Po ukończeniu studiów czeka na Ciebie praca w pracowniach projektowych, przedsiębiorstwach oraz placówkach i instytucjach naukowo-badawczych. Opis kierunku Studia I stopnia (profil ogólnoakademicki): - specjalność: energetyka odnawialna(NOWOŚĆ realizowana w ramach projektu dofinansowanego UE) Artykuł: Innowacyjny projekt na uniwersytecie! Celem projektu, realizowanego w latach 2024–2029, jest wsparcie kształcenia w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim w zakresie branż kluczowych dla rozwoju gospodarki z jednoczesnym uwzględnieniem potrzeb zielonej i cyfrowej transformacji. W ramach projektu, kierunek oferuje: - szkolenia i kursy specjalistyczne, - wykłady otwarte - spotkania z praktyką, - płatne staże zawodowe, - wyjazdy integracyjne dla studentów 1 roku, - zajęcia wyrównawcze. – specjalność: inżynieria wody, ścieków i utylizacji odpadów, – specjalność: BHP i zarządzanie środowiskiem. Inżynieria Środowiska jest dyscypliną techniczną, której głównym celem jest wykorzystanie wiedzy naukowej i inżynierskiej do minimalizowania niekorzystnych skutków oddziaływania rozwoju społecznego i gospodarczego na środowisko przyrodnicze. Studia na specjalności energetyka odnawialna gwarantują zdobycie niezbędnej wiedzy w zakresie planowania, projektowania i eksploatowania instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. W czasie studiów studenci zdobywają wiedzę z zakresu specjalnie dobranych przedmiotów specjalnościowych m.in.: aspekty środowiskowe gospodarki o obiegu zamkniętym, podstawy elektrotechniki i miernictwa elektrycznego, biotechnologia w energetyce, efektywność energetyczna instalacji, podstawy BIM, energetyka słoneczna, projektowanie instalacji solarnych oraz energetyka wodna. Studia na specjalności inżynieria wody, ścieków i utylizacji odpadów gwarantują zdobycie wiedzy z zakresu:
Studia na specjalności BHP i zarządzanie środowiskiemgwarantują zdobycie niezbędnej wiedzy do wykonywania Twojej przyszłej pracy zawodowej - nie tylko w obszarze BHP i przepisów prawa pracy, ale również z zakresu zarządzania środowiskiem, użytkowaniem i kształtowaniem środowiska. Uzyskasz praktyczne umiejętności zapewnienia prawidłowych warunków BHP w firmie/przedsiębiorstwie oraz z zakresu skutecznego i efektywnego zarządzania środowiskiem. Studia przygotują Cię do zarządzania i wykonywania zadań w zakresie służby BHP, do których należą zapobieganie wypadkom zagrażającym życiu i zdrowiu pracowników, a także kontrola warunków pracy, ocena ryzyka zawodowego czy bezpieczeństwo maszyn i urządzeń. Ponadto zdobędziesz podstawową wiedzę inżynierską związaną z kwalifikacjami w zakresie inżynierii środowiska, czyli uzyskasz umiejętności w zakresie planowania, projektowania i eksploatacji inżynierskich systemów wykorzystywanych w szeroko rozumianej ochronie środowiska. Ukończenie studiów na kierunku Inżynieria środowiska oraz realizacja praktyki zawodowej dająmożliwość ubiegania się o uprawnienia budowlanew trzech specjalnościach: – instalacyjna w zakresie sieci instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych – bez ograniczeń – inżynieria hydrotechniczna – bez ograniczeń – konstrukcyjno-budowlana – w ograniczonym zakresie. Uprawnienia mogą być udzielone do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w zależności od posiadanego wykształcenia (inżynier lub magister inżynier). Potencjalne miejsca pracy
Dlaczego warto studiować inżynierię środowiska? Zobacz sam: Rekrutacja - krok po kroku - jak zapisać się na studia https://rekrutacja.ath.bielsko.pl/krok-po-kroku-jak-zapisac-sie-na-studia Informacja dla cudzoziemców: krok po kroku - jak zapisać się na studia Terminy rekrutacji - rok akademicki 2024/2025 https://rekrutacja.ubb.edu.pl/terminy-rekrutacji-rok-akademicki-2024-2025 Terminy rekrutacji na studia wyższe podejmowane przez cudzoziemców, na zasadach innych niż obowiązujące obywateli polskich, rozpoczynające się od semestru zimowego: https://rekrutacja.ubb.edu.pl/terminy-rekrutacji-dla-cudzoziemcow Przedmioty będące podstawą kwalifikacji kandydatów Zasady przyjęć - wskaźnik rekrutacji https://rekrutacja.ath.bielsko.pl/zasady-przyjec Informacja dla cudzoziemców: zasady przyjęcia na studia cudzoziemców Opłata rekrutacyjna Zgodnie z § 38 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz. U. 2023, poz. 2787) opłata za przeprowadzenie rekrutacji na studia wynosi 85 zł. Indywidualne konto do wpłaty opłaty za postępowanie związane z przyjęciem na studia, po dokonaniu zgłoszenia rekrutacyjnego w Internetowej Rekrutacji Kandydatów, jest wskazane w zakładce: Moje konto/ Płatności. Tytuł przelewu: Opłata rekrutacyjna oraz imię i nazwisko kandydata. Wymagane dokumenty do Komisji Rekrutacyjnej - po zaklasyfikowaniu kandydata na studia https://rekrutacja.ath.bielsko.pl/wazne-informacje/wymagane-dokumenty-studia-i-stopnia Uwaga: Opłatę za legitymacje należy dokonać na inny nr konta. PKO S.A. Skompletowane dokumenty należy składaćw białej wiązanej teczce. Informacja dla cudzoziemców: wymagane dokumenty studia I stopnia (inżynierskie) Cudzoziemcy - opłaty na studiach stacjonarnych w języku polskim https://studia.ubb.edu.pl/oplaty_r_ak_2024_2025_cudzoziemcy.pdf https://cudzoziemcy/zwolnienie-z-oplat-za-studia Program studiów (do wglądu) Program studiów dla specjalności: energetyka odnawialna (NOWOŚĆ) Program studiów dla specjalności: inżynieria wody, ścieków i utylizacji odpadów Program studiów dla specjalności: BHP i zarządzanie środowiskiem |
Przyznawane kwalifikacje:
Dalsze studia:
Uprawnienia zawodowe:
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się dla kierunku inżynieria środowiska, prowadzonego na studiach I stopnia o profilu kształcenia ogólnoakademickim, zgodne z uchwałą Senatu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej nr 1257/04/VI/2017 z dnia 25 kwietnia 2017 roku w sprawie zmian efektów kształcenia na kierunku inżynieria środowiska, studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska. Efekty uczenia się to wiedza, umiejętności oraz kompetencje społeczne nabyte w procesie uczenia się.
• W zakresie wiedzy, absolwent zna i rozumie:
- ma wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, chemii i innych obszarów nauki niezbędną do formułowania i rozwiązywania prostych zadań w inżynierii środowiska, w tym do wykonywania obliczeń inżynierskich, projektowania utworów inżynierskich, gromadzenia danych, przechowywania informacji.
- zna i rozumie podstawowe zagadnienia dotyczące struktury, mechanizmu i funkcji procesów życiowych organizmów na różnych poziomach organizacji, ma wiedzę o strukturze ekosystemów, ich klasyfikacji i funkcjonowaniu.
- ma uporządkowaną, podbudowaną teoretycznie wiedzę z zakresu procesów towarzyszących neutralizacji zanieczyszczeń i rekultywacji obszarów zdegradowanych.
- ma wiedzę na temat głównych czynników środowiskowych wywierających wpływ na rozmieszczenie organizmów, zna i rozumie zjawiska powodujące degradację chemiczną, biologiczną i fizyczną środowiska naturalnego oraz opisuje metody jego ochrony przed tego typu zagrożeniami.
- zna i rozumie zjawiska i procesy zachodzące w atmosferze, hydrosferze i litosferze.
- zna i rozumie zasady geometrii wykreślnej i rysunku technicznego dotyczące tworzenia i odczytu utworów inżynierskich, a także ich sporządzania z wykorzystaniem narzędzi dostępnych w programach komputerowych.
- ma podstawową wiedzę z zakresu procesów przekazywania energii i ciepła oraz praw rządzących przepływem płynów.
- ma wiedzę z zakresu mechaniki technicznej i wytrzymałości materiałów niezbędną w projektowaniu urządzeń dla potrzeb inżynierii środowiska.
- dysponuje aktualną wiedzą z zakresu wykorzystania materiałów znajdujących zastosowanie w technologiach inżynierii środowiska, trendów rozwojowych w inżynierii materiałowej oraz cyklu życia urządzeń i systemów technicznych.
- ma podstawową wiedzę z zakresu roli i zadań podstawowych elementów budynków, w tym elementów konstrukcyjnych oraz z zakresu ogólnych warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki.
- ma ugruntowaną wiedzę z zakresu zjawisk i procesów zachodzących w atmosferze oraz z zasad działania, projektowania i stosowania urządzeń i technologii chroniących powietrze atmosferyczne i powierzchnię Ziemi.
- ma szczegółową wiedzę z zakresu procesów zachodzących w urządzeniach do oczyszczania wody i ścieków oraz metod i technik analitycznych wykorzystywanych w analizie jakości wód i ścieków.
- ma szczegółową wiedzę z zakresu eksploatacji, projektowania i stosowania instalacji sanitarnych i gazowych, a także systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
- zna i rozumie zmiany i zagrożenia środowiska spowodowane działalnością człowieka na powierzchni ziemi i w glebach; zna czynniki stwarzające zagrożenie akustyczne.
- zna podstawowe regulacje prawne i ekonomiczne w prowadzeniu działalności gospodarczej, edukacyjnej, badawczej, oraz zarządzania jakością i środowiskiem.
- zna i rozumie zasady właściwej organizacji stanowiska pracy ze szczególnym uwzględnieniem kryterium ergonomicznego, posiada wiedzę z zakresu teorii i praktyki bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwie.
- zna i rozumie podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego.
- ma specjalistyczną wiedzę związaną z wybranymi zagadnieniami z zakresu inżynierii środowiska w ramach studiowanej specjalności.
- ma wiedzę związaną z toksycznym oddziaływaniem związków chemicznych, w tym ksenobiotyków na elementy środowiska naturalnego.
- ma wiedzę o normach i regułach organizujących odziaływania człowiek-środowisko-człowiek, zna reguły społeczne i rządzące nimi prawidłowości.
• W zakresie umiejętności, absolwent potrafi:
- potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych i innych źródeł; potrafi integrować pozyskane informacje, dokonywać ich interpretacji i wyciągać wnioski.
- umie porozumiewać się w środowisku inżynierskim i poza nim w tematyce inżynierii środowiska.
- potrafi przygotować i przedstawić krótką prezentację, poświęconą wynikom realizacji zadania inżynierskiego, potrafi dokumentować wyniki wykonanego zadania inżynierskiego
- potrafi korzystać na poziomie podstawowym z literatury w języku obcym, ma umiejętność porozumiewania się w języku obcym, łącznie ze znajomością elementów języka technicznego z zakresu inżynierii środowiska; ma umiejętności językowe zgodne z wymaganiami określonymi dla poziomu B2 Europejskiego Systemu Kształcenia Językowego.
- ma umiejętność samokształcenia się, m.in. w celu podnoszenia kompetencji zawodowych.
- interpretuje podstawowe ustawodawstwo dotyczące inżynierii środowiska.
- korzysta z podstawowych technologii informatycznych do pozyskiwania i przetwarzania informacji z różnych źródeł, do wykonywania obliczeń inżynierskich i projektowania utworów inżynierskich.
- wykonuje samodzielnie lub w zespole pod kierunkiem opiekuna proste zadania badawcze związane z obserwacjami środowiskowymi, potrafi interpretować uzyskane wyniki i wyciągać wnioski.
- dokonuje pomiarów i wyznacza wartości oraz ocenia wiarygodność podstawowych wielkości fizycznych, chemicznych i biologicznych.
- wykorzystuje aparat matematyczny i metody statystyczne do opisu i interpretacji zjawisk zachodzących w środowisku naturalnym.
- potrafi posłużyć się właściwie dobranymi metodami i urządzeniami umożliwiającymi analizy symulacyjne i pomiar podstawowych wielkości charakteryzujących stan środowiska naturalnego, parametrów eksploatacyjnych obiektów technicznych, a także występujące zagrożenia.
- potrafi - przy formułowaniu i rozwiązywaniu zadań inżynierskich - dostrzegać ich aspekty pozatechniczne, w tym środowiskowe, ekonomiczne i prawne.
- stosuje i rozwija zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.
- umie przygotować i odczytać rysunki budowlano-maszynowe, instalacyjne, geodezyjne oraz sporządzić dokumentację graficzną, w tym za pomocą wybranych programów komputerowych.
- umie określić warunki techniczne, jakim powinien odpowiadać obiekt o danych rozwiązaniach budowlanych oraz konstruować w ograniczonym zakresie układy elementów nośnych budynków.
- umie obliczyć dane wyjściowe i wykonać projekt instalacji centralnego ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji; umie wykonać projekt instalacji sieci wodociągowej oraz kanalizacji wewnętrznej.
- proponuje rozwiązania technologiczne w zakresie gospodarki odpadami i ochrony powietrza oraz ocenia środowiskowe aspekty stosowania tych rozwiązań; dokonuje wyboru rozwiązań optymalnych.
- potrafi określić podstawowe charakterystyki hydrologiczne i meteorologiczne posługując się podstawowymi technikami pomiarowymi oraz identyfikować zagrożenia meteorologiczne i hydrologiczne związane ze stanem atmosfery; interpretuje dane meteorologiczne i hydrologiczne oraz prognozy pogody pochodzące z różnych źródeł.
- potrafi ocenić przydatność rutynowych metod i narzędzi służących do rozwiązywania prostych zadań inżynierskich, typowych dla inżynierii środowiska, oraz wybrać i zastosować właściwe narzędzia i technik.
- potrafi zastosować przyjazną dla środowiska technologię w zakresie wytwarzania lub przetwarzania określonego rodzaju materiałów w celu ponownego wykorzystania lub odzysku.
- potrafi dokonać wyboru testów toksykologicznych i zastosować je do oceny stanu toksykologicznego środowiska.
- potrafi posługiwać się systemami normatywnymi i wybranymi normami i regułami w celu rozwiazywania konkretnego zadania z zakresu określonej wiedzy.
• W zakresie kompetencji społecznych, absolwent jest gotów do:
- rozumie potrzeby ciągłego dokształcania się i podnoszenia kompetencji osobistych i zawodowych.
- ma świadomość ważności i rozumie pozatechniczne aspekty i skutki działalności inżyniera, w tym jej wpływ na środowisko i związaną z tym odpowiedzialność za podejmowane decyzje.
- prezentuje postawę wrażliwości na degradację zasobów środowiska będącą efektem działalności człowieka.
- pracuje samodzielnie i w zespole nad wyznaczonym zadaniem, jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracy własnej i innych.
- ma świadomość odpowiedzialności za pracę własną oraz gotowość podporządkowania się zasadom pracy w zespole i ponoszenia odpowiedzialności za wspólnie realizowane cele.
- przestrzega zasad etyki przy zbieraniu i opisywaniu danych.
- potrafi formułować opinie na temat procesów technicznych i technologicznych w inżynierii środowiska.
- potrafi myśleć i działać w sposób kreatywny i przedsiębiorczy.