Wykład monograficzny
SO-KM-SL6P>WMNGR
Jeszcze nie wprowadzono opisu dla tego przedmiotu...
Koordynatorzy przedmiotu
<b>Ocena końcowa</b>
Aktywność, praca semestralna, zaliczenie ustne.
<b>Wymagania wstępne</b>
Antropologia kulturowa – Znajomość klasycznych tekstów antropologii kulturowe i społecznej, podstawowych antropologicznych koncepcji dyskursywnych, ich umiejętnego i precyzyjnego rozróżnienia, a także praktycznych konsekwencji rozwoju antropologii, łącznie z krytycznym myśleniem.
Podstawy socjologii – Znajomość podstawowych teorii i terminów socjologicznych.
Historia Myśli Socjologicznej – Znajomość podstawowych koncepcji teoretycznych, paradygmatycznych, ich umiejętnego i precyzyjnego rozróżnienia, oraz praktycznych konsekwencji rozwoju myśli socjologicznej, wraz z krytycznym myśleniem. Umiejętność wyjaśniania zjawisk i procesów społecznych w ich klasycznych wymiarach oraz szerokiego spojrzenia na zagadnienia przemian społecznych i kulturowych, jak również analizy społeczeństwa w kontekście typologii.
Teorie zmian społecznych – Umiejętność samodzielnej analizy zmian społecznych zachodzących w świecie, a szczególnie w Europie i Polsce oraz opisania głównych kierunków zmian. Rozumienie i interpretacja zmiany społecznej w odniesieniu do skali makrospołecznej i historycznej.
Socjologia wizualna – Znajomość systemów wizualnych, procesów tworzenia widzialnych obiektów, konstruowania własnego środowiska wizualnego i komunikowania się dzięki mediom wizualnym. Rozumienie widzialnych form kulturowych.
<b>Literatura podstawowa</b>
Jeziorski I., Słów kilka o etyce badan wizualnych, w: I. Jeziorski, Fotografia w praktyce społecznej, Bielsko-Biała 2010.
Joas H., Powstawanie wartości, Oficyna Naukowa 2009.
Kiciński K., Orientacje moralne, UW, 1998.
Zamiara K. (red.), Etyczne aspekty badań społecznych, UAM, Poznań 2005.
<b>Literatura uzupełniająca</b>
Jeziorski I., Krawędzie doświadczenia. Rozdziały od 1 do 3, Nomos, Kraków 2017.
Kopciuch L., Wolność a wartości, UMCS, Lublin 2010.
Pharo P., Moralność a socjologia. Sens i wartości między naturą a kulturą, Oficyna Naukowa, 2008.
<b>Inne informacje</b>
Brak
Efekty kształcenia
Wiedza
Zna i rozumie podstawowe pojęcia i terminy socjologiczne.
Powiązane efekty kierunkowe:
SC1P_W01
Metody weryfikacji:
Wiedza
Zna najważniejsze klasyczne i współczesne nurty i teorie socjologiczne i dyscyplin pokrewnych oraz ich historyczne źródła.
Powiązane efekty kierunkowe:
SC1P_W07
Metody weryfikacji:
Umiejętności
Posiada umiejętność przygotowania typowych prac (esejów, raportów, projektów, pracy dyplomowej) w języku polskim, dotyczących zagadnień szczegółowych z zakresu socjologii, z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych, a także różnych źródeł.
Powiązane efekty kierunkowe:
SC1P_U07
Metody weryfikacji:
Umiejętności
Umie opisywać, interpretować, analizować, wyjaśniać, badać zjawiska i procesy zachodzące w różnych strukturach społecznych.
Powiązane efekty kierunkowe:
SC1P_U10
Metody weryfikacji:
Kompetencje społeczne
Potrafi prawidłowo określić zakres posiadanej wiedzy i umiejętności, uznaje potrzebę ciągłego dokształcania się i rozwoju zawodowego.
Powiązane efekty kierunkowe:
SC1P_K01
Metody weryfikacji: