Biologia 1
OS-SI7O>BIOLOG1
Założeniem przedmiotu jest przekazanie studentom wiedzy o procesach biologicznych warunkujących życie na różnych poziomach jego organizacji oraz o zmienności świata organizmów żywych. Po ukończeniu kursu (wykład + ćwiczenia laboratoryjne i terenowe) studenci powinni: posiadać ogólną wiedzę o poziomach organizacji biologicznej, znać zasady klasyfikowania organizmów i mieć podstawową wiedzę o zróżnicowaniu Procaryota i Eucaryota, znać podstawowe procesy biologiczne występujące w świecie organizmów żywych, umieć posługiwać się podstawowymi technikami pracy laboratoryjnej biologów, w tym mikroskopowania, znać podstawowe techniki pracy terenowej, umieć posługiwać się kluczami do oznaczania gatunków roślin i zwierząt oraz identyfikować pospolite gatunki roślin siedlisk leśnych i nieleśnych
Koordynatorzy przedmiotu
<b>Ocena końcowa</b>
Student uzyskuje zaliczenie przedmiotu po pozytywnym zdaniu egzaminu obejmującym wiedzę z wykładów oraz zalecanej literatury oraz pozytywnym zaliczeniu ćwiczeń laboratoryjnych i terenowych na podstawie kolokwiów i sprawozdań. Dodatkowo pod uwagę również brane są: obecność na zajęciach, aktywność na ćwiczeniach laboratoryjnych, umiejętność wypowiadania się i wykorzystania terminologii naukowej.
Podstawą zaliczenia przedmiotu jest zaliczenie na ocenę pozytywną (3,0) egzaminu i ćwiczeń laboratoryjnych. Ćwiczenia terenowe zaliczane są przez wpis „zal”.
Ocena końcowa z przedmiotu jest określona na podstawie średniej arytmetycznej ocen z egzaminu oraz ćwiczeń, przy przyjęciu matematycznych reguł zaokrąglania.
<b>Wymagania wstępne</b>
Ogólny poziom wiedzy absolwenta szkoły średniej
<b>Literatura podstawowa</b>
Reece J.B., Urry L.A., Cain M.L., Wasserman S.A., Minorsky P.V., Jackson R.B.. 2016. Biologia Campbella. Dom Wydawniczy Rebis, Poznań.
Solomon E.P., Berg L.R., Martin D.W. 2007. Biologia. Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa.
Szweykowska A., Szweykowski J. 1992. Botanika. Tom pierwszy. Morfologia. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Szweykowska A., Szweykowski J. 1993. Botanika. Tom drugi. Systematyka. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Dzik J. 2015. Zoologia. Różnorodność i pokrewieństwa zwierząt. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa.
Ochocka R. (red.) 1999. Ćwiczenia z botaniki – cytologia, histologia i organografia. AM w Gdańsku, Gdańsk.
Turnau K., Stengl A. 1996. Botanika systematyczna, bakterie, sinice, glony, grzyby, cz. I tekst, cz. II ilustracje. UJ, Instytut Botaniki, Kraków.
Bąk, M., Witkowski, A., Żelazna-Wieczorek, J., Wojtal, A.Z., Szczepocka, E., Szulc K. & Szulc B. 2012. Klucz do oznaczania okrzemek w fitobentosie na potrzeby oceny stanu ekologicznego wód powierzchniowych w Polsce. Biblioteka monitoringu środowiska. GIOŚ Warszawa.
Picińska-Fałtynowicz J., Błachuta J. 2012. Klucz do identyfikacji organizmów fitoplanktonowych z rzek i jezior dla celów badań monitoringowych części wód powierzchniowych w Polsce. Biblioteka Monitoringu Środowiska, Warszawa.
Tończyk G., Siciński J. 2013. Klucz do oznaczania makrobezkręgowców bentosowych dla potrzeb oceny stanu ekologicznego wód powierzchniowych. Biblioteka Monitoringu Środowiska, Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska.
Broda B., Mowszowicz J. 1971. Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. PZWL, Warszawa.
Drobnik J. 2007. Zielnik i zielnikoznawstwo. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, ss. 293
Szafer W., Kulczyński S. Pawłowski B. 1976. Rośliny Polskie. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa.
<b>Literatura uzupełniająca</b>
<b>Inne informacje</b>