Prowadzony w
cyklach:
2021/2022-L, 2022/2023-L
Punkty ECTS:
6
Język:
polski
Organizowany przez:
Instytut Nauk Inżynieryjnych
(dla:
Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska)
Praktyka zawodowa OS-ES-SI7O>PRAKTZAW
- Zasady odbywania praktyki:
- Forma odbywania praktyki:
- Cel i ramowy program praktyki:
Ramowy program praktyk:
5 godz. – w poradni psychologiczno-pedagogicznej; 15 godz. – w szkole (u pedagoga szkolnego); 20 godz. – w placówce socjoterapeutycznej i opiekuńczo-wychowawczej do wyboru: (ośrodek socjoterapeutyczny, ośrodek terapii uzależnień, dom pomocy społecznej, świetlica środowiskowa, świetlica terapeutyczna, ośrodek terapeutyczny itp.); 20 godz. – w placówce resocjalizacyjnej do wyboru: (zakład karny, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, ośrodek kuratorski, pogotowie opiekuńcze, itp.);
- Miejsca odbywania praktyki:
- Treści programowe zapewniające uzyskanie efektów uczenia się dla modułu zajęć:
- Zadania charakterystyczne dla szkoły, placówki systemu oświaty oraz środowisko, w jakim one działają.
- Organizacja, statut i plan pracy szkoły oraz program wychowawczo-profilaktyczny; zasady zapewniające bezpieczeństwo uczniom, wychowankom w szkole, placówce systemu oświaty i poza nimi.
- Wyciąganie wniosków z obserwacji pracy nauczycieli lub terapeutów, ich interakcji z uczniami lub wychowankami oraz sposobu, w jaki planują i przeprowadzają zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze;
- Wyciąganie wniosków z obserwacji sposobu integracji działań opiekuńczo-wychowawczych i dydaktycznych przez nauczycieli lub specjalistów.
- Planowanie i prowadzenie zajęć pod nadzorem opiekuna praktyk zawodowych.
- Analiza, przy pomocy opiekuna praktyk zawodowych oraz nauczycieli akademickich prowadzących zajęcia w zakresie przygotowania psychologiczno-pedagogicznego, sytuacji i zdarzeń pedagogicznych zaobserwowanych lub doświadczonych w czasie praktyk.
- Współdziałanie z opiekunem praktyk zawodowych oraz z nauczycielami w celu poszerzania swojej wiedzy
Koordynatorzy przedmiotu
<b>Ocena końcowa</b>
Podczas praktyki student wypełnia zatwierdzony przez Radę Wydziału WIMBiŚ dziennik praktyk, wymieniając realizowane zadania. Wpisy dokonane przez studenta są potwierdzone przez zakładowego opiekuna praktyki, który w końcowym okresie praktyki sporządza opinię o pracy studenta, a także potwierdza osiągnięcie przez studenta założonych efektów kształcenia. Uczelniany opiekun praktyki, na podstawie zapisów w dzienniku oraz rozmowy przeprowadzonej ze studentem na temat przebiegu praktyki i osiągnięcia efektów kształcenia, dokonuje zaliczenia praktyki w formie wpisu „zal”.
<b>Wymagania wstępne</b>
Odbycie uczelnianego szkolenia BHP oraz stanowiskowego w zakładzie pracy.
<b>Literatura podstawowa</b>
Pozycje związane z bezpieczęństwem i higieną pracy oraz ergonomią
<b>Literatura uzupełniająca</b>
<b>Inne informacje</b>
Praktyki zawodowe
Sposób potwierdzenia i oceny osiągnięcia przez studenta efektów kształcenia zakładanych dla praktyki zawodowej:
Potwierdzeniem osiągnięcia przez studenta efektów kształcenia zakładanych dla praktyki zawodowej są dokumenty potwierdzające odbycie praktyki i uzyskanie opinii od opiekuna praktyki z ramienia placówki, które student zobowiązany jest dostarczyć po odbyciu praktyki opiekunowi z ramienia uczelni. Szczegółowy zakres wymaganej dokumentacji określa regulamin praktyk.