Prowadzony w
cyklach:
2021/2022-L, 2022/2023-Z, 2022/2023-L
Punkty ECTS:
3
Język:
polski
Organizowany przez:
Instytut Nauk Inżynieryjnych
(dla:
Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska)
Ochrona przed hałasem i wibracjami OS-ES-SI7O>OCHRPHAL
Podstawowym celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z fizycznymi podstawami analizy drgań mechanicznych i fal akustycznych, z problematyką uciążliwości i szkodliwości drgań i hałasu, a także ze sposobami redukcji wpływu tych czynników na ludzi. W wyniku kształcenia zakłada się opanowanie definicji podstawowych wielkości akustycznych, nabycie umiejętności posługiwania się wielkościami akustycznymi w analizie dźwięków i hałasu oraz opanowanie podstawowych metod oceny właściwości akustycznych materiałów i pomieszczeń.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/2023-Z: | W cyklu 2021/2022-L: | W cyklu 2022/2023-L: |
<b>Ocena końcowa</b>
Student uzyskuje zaliczenie z przedmiotu po spełnieniu 3 następujących warunków: 1) zda test zaliczeniowy z wykładów 2) zda kolokwia ustne z ćwiczeń laboratoryjnych 3) uzyska zaliczenie opracowań raportów z wszystkich wykonywanych ćwiczeń laboratoryjnych.
Ocena końcowa z przedmiotu ustalana jest jako średnia ważona z ocen uzyskanych z zaliczenia wykładu i z zaliczenia ćwiczeń laboratoryjnych ( wagę stanowi udział wymiaru godzin na daną formę zajęć w całkowitym wymiarze godzin dla przedmiotu).
<b>Wymagania wstępne</b>
Znajomość podstawowych wielkości fizycznych i praw fizyki klasycznej, w szczególności z zakresu fizyki cząsteczkowej, termodynamiki fenomenologicznej i mechaniki płynów. Znajomość funkcji elementarnych i ich właściwości, znajomość podstaw rachunku logarytmicznego, różniczkowego i całkowego oraz metod rozwiązywania równań różniczkowych.
<b>Literatura podstawowa</b>
Ochrona Środowiska przed Drganiami i Hałasem, Zbigniew Engel, PWN, Warszawa, 2001
Dźwięk i jego percepcja - Aspekty Fizyczne i Psychoakustyczne, Edward Ozimek, PWN, Warszawa-Poznań, 2002
Podstawy Akustyki, Z. Kleszczewski, Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej Filia w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała 1995. Egbert Boeker, Rienk von Grondelle,: „Fizyka środowiska”, PWN 2003, Zbiór instrukcji do ćwiczeń laboratoryjnych z Akustyki i Fizyki Hałasu, Zakład Fizyki i Badań Strukturalnych, ATH w Bielsku-Białej. Podręcznik Akustyki, F. Alton Everest, przekład W. Kurylak, Sonia Draga, Katowice 2004 Fizyka Doświadczalna, Tom.1 Mechanika i Akustyka, Sz. Szczeniowski, PWN, Warszawa.
<b>Literatura uzupełniająca</b>
Podręcznik Akustyki, F. Alton Everest, przekład W. Kurylak, Sonia Draga, Katowice 2004Ultradźwięki i ich zastosowania, Antoni Śliwiński, WNT, Warszawa, 2003Podstawy pomiarów hałasu, A. Lipowczan, Wydawnictwo GIG, Katowice 1987.Fizyka Doświadczalna, Tom.1 Mechanika i Akustyka, Sz. Szczeniowski, PWN, Warszawa.Fale, F.C. Crawford, PWN, WarszawaPodstawy pomiarów hałasu, A. Lipowczan, Wydawnictwo GIG, Katowice 1987.Zbiór instrukcji obsługi stacjonarnych i przenośnych analizatorów fal dźwiękowych i hałasu typu SVAN oraz zestawu PULSE firmy Bruel & Kjaer Sound & Vibration Measurements A/S, Zakład Fizyki i Badań Strukturalnych, ATH w Bielsku-Białej.
<b>Inne informacje</b>
brak