Bezpieczeństwo pracy i ergonomia
MB-NI8O>BezPriErg
Studenci poznają przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące w szkołach wyższych, metody i kryteria oceny zagrożenia i narażenia w miejscu pracy oraz metody ochrony przed tymi zagrożeniami. Studenci są także zapoznawani z zasadami postępowania w razie wypadku i w sytuacjach zagrożeń (np. pożaru, awarii), w tym zasadami udzielania Pierwszej pomocy. Zapoznanie Studenta z istniejącym stanem prawnym ochrony pracy; z zasadami zachowania się w przypadku zagrożenia oraz uświadomienie obowiązków i praw pracownika i pracodawcy. Tematyka obejmuje również całokształt norm prawnych, zaleceń a także zagadnień związanych z organizacją warunków pracy mających na celu ochronę jego zdrowia i życia przed czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi w środowisku pracy. Zagadnienia związane z stworzeniem optymalnych warunków pracy z punktu widzenia ergonomii, fizjologii i psychologii pracy. Tematyka zajęć obejmuje całokształt norm prawnych, środków badawczych, organizacyjnych i technicznych mających na celu ochronę praw pracownika oraz ochronę jego zdrowia i życia przed czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi w środowisku pracy, a także stworzenia optymalnych warunków pracy z punktu widzenia ergonomii, fizjologii i psychologii pracy. Tematyka wykładów obejmuje omówienie zagadnień związanych z zapewnieniem ergonomicznych wymagań pracy na stanowisku, minimalizacją zagrożeń wypadkowych, oceną ryzyka zawodowego oraz kształtowaniem kultury bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwie.
Koordynatorzy przedmiotu
<b>Ocena końcowa</b>
Zaliczenie wykładów wynika z pozytywnej oceny z kolokwium zaliczeniowego.
W sytuacji gdy obliczona średnia arytmetyczna wymaga zaokrąglenia, o tym czy będzie ono w „górę” czy w „dół” decyduje ocena z zaliczenia wykładu.
Dopuszcza się weryfikację osiągnięcia przez studentów efektów uczenia się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
<b>Wymagania wstępne</b>
brak
<b>Literatura podstawowa</b>
1. Koradecka D.: Bezpieczeństwo pracy i ergonomia. T:1 i T:2, CIOP, Warszawa 1997.
2. Lewandowski J.: Materialne środowisko pracy, Łódź 2000.
3. Hławiczka M, Ścieszka D.: Ergonomia i ochrona pracy. Cz. I – Biomedyczne podstawy pracy. Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej Filia w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała 2001.
4. Hławiczka M, Ścieszka D.: Ergonomia i ochrona pracy. Cz. II – Metody oceny pracy fizycznej. Wydawnictwo Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała 2003.
5. Kowal E. 2002.: Ekonomiczno-społeczne aspekty ergonomii. Warszawa-Poznań, Wyd. Naukowe PWN.
6. http://sip.legalis.pl/login_mk.seam
<b>Literatura uzupełniająca</b>
1. Olszewski J., Podstawy ergonomii i fizjologia pracy, PWN, Warszawa 1997.
2. Rączkowski B., BHP w praktyce, wyd. ODDK, Gdańsk 2012.
3. Skuza L., Co warto wiedzieć o ryzyku zawodowym, ODDK, Gdańsk 2003.
4. Smoliński D., Ocena ryzyka zawodowego, ODDK, Gdańsk 2003.
5. Uzarczyk A., Czynniki szkodliwe i uciążliwe w środowisku pracy, ODDK, Gdańsk 2006.
7. Indulski J.: Higiena pracy – CIMP Im. Jerzego Nofera. Łódź 2001.
8. Górska E.: Ergonomia, Warszawa, 2007, Oficyna wydawnicza Politechniki Warszawskiej.
9. Uzarczyk A.: Ocena ryzyka zawodowego, Gdansk, 2006, ODDK
10. Raczkowski B.: BHP w praktyce, Gdansk, 2012, ODDK
11. www.ciop.pl
12. www.pip.gov.pl
13. www.abcbhp.pl
14. https://www.prawo.pl/kadry/bhp/
15. www.lex.com.pl
<b>Inne informacje</b>