Organizacja systemów produkcyjnych IP-SM3O>OSP
Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia związane z organizowaniem systemów produkcyjnych jakimi są zakłady, wydziały i stanowiska pracy. Celem wykładów jest omówienie podstawowych pojęć związanych z problematyką przedmiotu, przedstawienie podstawowych elementów struktury produktu i procesu produkcyjnego, oraz wybranych uwarunkowań prawnych związanych z organizacją i funkcjonowaniem systemów pracy. Główną część wykładów obejmują metody projektowania oraz etapy realizacji projektów systemów produkcyjnych. Metody organizacji systemów produkcyjnych bazują głównie na planowaniu zasobów w oparciu o infrastrukturę produkcyjną i dokumentację techniczną oraz normatywne zapotrzebowanie pracochłonności i materiałochłonności, oraz określaniu strukturalnych powiązań w projektowaniu, planowaniu i wytwarzaniu. Tematy te będą uzupełnione praktycznymi przykładami. Dodatkowo zostaną przedstawione nowe techniki wspomagające organizację i funkcjonowanie systemów produkcyjnych.
W ramach zajęć laboratoryjnych studenci zrealizują trzy tematy związane z organizowaniem stanowisk pracy, wydziału produkcyjnego oraz z wdrażaniem metod i narzędzi poprawy organizacji produkcji. Trzeci temat dotyczy np. usprawniania przez segmentację wytwarzania, analizy przepływu materiału, rozmieszczenia stanowisk i zastosowanie metod takich jak Kanban, JiT, Kazein, czy TPM.
W cyklu 2023/2024-L:
Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia związane z organizowaniem systemów produkcyjnych jakimi są zakłady, wydziały i stanowiska pracy. Celem wykładów jest omówienie podstawowych pojęć związanych z problematyką przedmiotu, przedstawienie podstawowych elementów struktury produktu i procesu produkcyjnego, oraz wybranych uwarunkowań prawnych związanych z organizacją i funkcjonowaniem systemów pracy. Główną część wykładów obejmują metody projektowania oraz etapy realizacji projektów systemów produkcyjnych. Metody organizacji systemów produkcyjnych bazują głównie na planowaniu zasobów w oparciu o infrastrukturę produkcyjną i dokumentację techniczną oraz normatywne zapotrzebowanie pracochłonności i materiałochłonności, oraz określaniu strukturalnych powiązań w projektowaniu, planowaniu i wytwarzaniu. Tematy te będą uzupełnione praktycznymi przykładami. Dodatkowo zostaną przedstawione nowe techniki wspomagające organizację i funkcjonowanie systemów produkcyjnych. |
Koordynatorzy przedmiotu
<b>Ocena końcowa</b>
<b>Wymagania wstępne</b>
<b>Literatura podstawowa</b>
<b>Literatura uzupełniająca</b>
<b>Inne informacje</b>
Efekty kształcenia
ZDM.03_W01 Posiada wiedzę na temat podstawowych kryteriów podziału i rodzajów systemów produkcyjnych.
ZDM.03_W02 Zna podstawowe parametry i normatywy związane z funkcjonowaniem systemu produkcyjnego.
ZDM.03_U01 Umie scharakteryzować systemy produkcyjne zgodnie z podstawowymi kryteriami podziału oraz ma podstawowe umiejętności projektowania i organizowania systemów produkcyjnych.
ZDM.03_U02 Ma umiejętność wyznaczania i interpretacji podstawowych parametrów i normatywów związanych z funkcjonowaniem systemu produkcyjnego.
ZDM.03_K01 Potrafi pracować indywidualnie i w zespole