Prowadzony w
cyklach:
2019/2020-Z, 2021/2022-L, 2022/2023-Z, 2022/2023-L
Punkty ECTS:
3
Język:
polski
Organizowany przez:
Instytut Nauk Inżynieryjnych
(dla:
Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska)
Projektowanie materiałów elastycznych IM-IM-NM4O>PROJMATEL
Zajęcia w ramach modułu prowadzone są w postaci wykładu i ćwiczeń projektowych. Przedmiot w swoich założeniach ma na celu przekazanie wiedzy i umiejętności na temat dziedzin zastosowania materiałów elastycznych. Wymagania stawiane materiałom elastycznym w różnych warunkach eksploatacji. Podstawowe i specjalistyczne materiały elastyczne. Składniki mieszanek gumowych i ich wpływ na właściwości materiałów elastycznych. Dobór jakościowy i ilościowy składników mieszanek pod kątem specjalnego zastosowania. Proces sieciowania mieszanek. Metody analizy właściwości materiałów elastycznych.
Koordynatorzy przedmiotu
<b>Ocena końcowa</b>
Ocenę końcową ustala się na podstawie ocen cząstkowych poszczególnych efektów kształcenia uzyskanych z wykładu z wagą 0.6 i ćwiczeń projektowych z wagą 0.4.
<b>Wymagania wstępne</b>
Chemia ogólna, Materiały polimerowe, Polimery specjalne
<b>Literatura podstawowa</b>
· Datta J.: Inżynieria Elastomerów, wydawca: wydawnictwo politechniki gdańskiej, 2017
· Wtrysk elastomerów / Andrzej Smorawiński. - Warszawa : PLASTECH Wydaw. Poradników i Książek Technicznych, 2001
· Elastomers : criteria for engineering design / red. C. Hepburn, Reginald John William Reynolds. - London : Applied Science Publishers, 1979.
· Strony internetowe oraz materiały informacyjne przedsiębiorstw.
· Czasopisma branżowe np. Elastomery
<b>Literatura uzupełniająca</b>
<b>Inne informacje</b>
Wykonanie ponad 150 ekspertyz dla przemysłu, uczelni i wymiaru sprawiedliwości z dziedziny inżynierii materiałowej i analizy chemicznej, adhezyjnych połączeń klejowych, jakości i parametrów substancji klejących, przyczyn braku adhezji połączeń warstw metalu i mieszanek gumowych, powłok i warstw laminatowych, wad materiałowych i technologicznych, składu surowcowego wyrobów tekstylnych, materiałów hybrydowych metaliczno-węglowych, metalowych elementów elektrycznych, metalizowanych wyrobów barierowych, składu chemicznego stopów.