Prowadzony w
cyklach:
2019/2020-Z, 2021/2022-Z, 2021/2022-L, 2022/2023-Z, 2022/2023-L, 2023/2024-L, 2024/2025-L
Punkty ECTS:
2
Język:
polski
Organizowany przez:
Katedra Podstaw Budowy Maszyn
(dla:
Wydział Budowy Maszyn i Informatyki)
Układy przełączające AR-SI7O>UP
Zapoznanie słuchaczy z architekturą i zasadą działania sterowników PLC. Poznanie podstawowych języków programowania sterowników PLC. Poznanie metod analizy i syntezy układów kombinacyjnych i sekwencyjnych oraz ich praktycznej realizacji za pomocą języka drabinkowego oraz języka listy instrukcji w sterowniku PLC. Nabycie umiejętności doboru sprzętu do wymagań. Przekazanie wiedzy z zakresu praktycznego stosowania sterowników PLC w systemach sterowania automatycznego - zastosowanie elementów czasowych w układach sekwencyjnych, skalowanie pomiaru analogowego i sygnalizacja przekroczeń.
Koordynatorzy przedmiotu
<b>Ocena końcowa</b>
Przedmiot kończy się zaliczeniem. Ocena zaliczeniowa z wykładu obliczana jest na podstawie ocen z kartkówek lub testów w systemie e-learningu, ocen zadań nadobowiązkowych oraz oceny projektu. Ocena zaliczeniowa z laboratorium wystawiana jest na podstawie ocen z realizacji poszczególnych ćwiczeń, kartkówek lub odpowiedzi ustnych. Ocena końcowa wyznaczana jest na podstawie średniej arytmetycznej ocen z wykładu i laboratorium.
Dopuszcza się weryfikację osiągnięcia przez studentów efektów uczenia się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
<b>Wymagania wstępne</b>
Wymagana wiedza wykładana w przedmiotach: Podstawy programowania, Podstawy architektury komputerów.
<b>Literatura podstawowa</b>
1. Praca zbiorowa pod red. H.Małysiaka. Teoria automatów cyfrowych - laboratorium. Wydawnictwo Politechniki Śląskiej. Gliwice 2001.
2. Praca zbiorowa pod red. H.Małysiaka i B.Pochopienia. Układy cyfrowe - zadania. Wydawnictwo Politechniki Śląskiej. Gliwice 2002.
3. H.Kamionka-Mikuła, H.Małysiak, B.Pochopień. Układy cyfrowe - teoria i przykłady. Wydawnictwo Pracowni komputerowej Jacka Skalmierskiego. Gliwice 2004, wyd. VI uzup.
4. Praca zbiorowa pod red. J.Siwińskiego i H.Małysiaka. Zbiór zadań z układów przełączających. Wydawnictwo Politechniki Śląskiej. Gliwice 1997, wyd.V.
5. W.Majewski. Układy logiczne. WNT 1999, wyd.VI.
6. Proficy ME Logic Developer PLC - pierwsze kroki. Astor Kraków.
7. Maczyński A. Sterowniki programowalne PLC. Budowa systemu i podstawy programowania. Astor, Kraków 2002.
8. Legierski T., Kasprzyk J., Wyrwał J., Hajda J. Programowanie sterowników PLC. Wydawnictwo Pracowni Komputerowej Jacka Skalmierskiego, Gliwice 1998.
9. Sałat R., Korpysz K., P.Obstowski P. Wstęp do programowania sterowników PLC. WKŁ Warszawa 2010.
10. Dokumentacja techniczna GE Intelligent Platforms.
11. www.e-uczelnia.ath.bielsko.pl
12. PN-EN 61131-3: 1998. Sterowniki programowalne. Języki programowania.
<b>Literatura uzupełniająca</b>
<b>Inne informacje</b>
BRAK