Prowadzony w
cyklach:
2019/2020-Z, 2021/2022-Z, 2021/2022-L, 2022/2023-L, 2023/2024-L, 2024/2025-L
Punkty ECTS:
1
Język:
polski
Organizowany przez:
Katedra Podstaw Budowy Maszyn
(dla:
Wydział Budowy Maszyn i Informatyki)
Sterowanie sekwencyjne AR-NI8O>SS
Zapoznanie studentów ze sterownikami PLC ich budową, zastosowaniami i możliwościami programowania. Nabycie umiejętności uruchamiania i testowania programów sterujących, diagnostyki sterownika PLC. Poznanie zasad współpracy sterownika z panelem operatorskim.
Koordynatorzy przedmiotu
<b>Ocena końcowa</b>
Przedmiot kończy się zaliczeniem. Ocena zaliczeniowa wystawiana jest na podstawie średniej ważonej: 45% ocen cząstkowych z realizacji poszczególnych ćwiczeń, ocen zadań nadobowiązkowych oraz oceny z kartkówki lub testu i 55% oceny ze sprawdzianu praktycznego z programowania PLC. Studenci, którzy podczas zajęć wykazują się umiejętnością biegłego programowania PLC i przedstawiający programy nadobowiązkowe, mogą być zwolnieni ze sprawdzianu praktycznego. Dopuszcza się weryfikację osiągnięcia przez studentów efektów uczenia się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
<b>Wymagania wstępne</b>
Wymagana znajomość obsługi komputera klasy PC, umiejętność programowania w podstawowym zakresie. Przedmiot wprowadzający: Układy Przełączające.
<b>Literatura podstawowa</b>
1. Instrukcje do laboratorium.
2. Proficy ME Logic Developer PLC - pierwsze kroki. Astor Kraków.
3. Faracik G. Dubiel G. Dzierżek S. Michałek T. Zbiór zadań dla sterowników GE Fanuc serii 90 30/VersaMax/Micro wraz z przykładami rozwiązań. Astor Kraków
4. Sałat R., Korpysz K., P.Obstowski P. Wstęp do programowania sterowników PLC. WKŁ Warszawa 2010.
5. Dokumentacja techniczna GE Intelligent Platforms.
6. www.elearning.ath.bielsko.pl
<b>Literatura uzupełniająca</b>
<b>Inne informacje</b>
BRAK